Plotter kesim için uygun olan Graphtec CE6000 Plus serisi modelimizin poza/hizalama ayarı ile ilgili teknik bilgilere Graphtec Otomatik Poza Tanıma Sistemi sayfamızdan erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi için +90 212 637 37 10 nolu telefondan veya info@trutape.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ARMS (Advanced Registration Mark Sensing)

  • Arms 1

ARMS nedir?

Yön Hizalama (Axis Alignment), çıkartmalar veya çıkartmalar gibi basılı işleri kesmek istediğinizde kullanılması gereken çok önemli bir işlevdir. Yönleri Hizalama (Axis Alignment) işlevi, kesim verilerini, referans poza işaretlerini kullanarak basılmış işlere hizalamak için ışınla ayarlamayı sağlar. ARMS, poza işaretleri saptamak için sensörleri kullanan ve yön hizalaması (Axis Alignment) gerçekleştiren Gelişmiş Poza Algılama Sisteminin bir kısaltmasıdır. Etiket veya etiket çıkartan BasKes uygulamalarında verimliliği önemli ölçüde artırır.

Poza nedir?

Poza işaretleri, gerçek kesim çizgisini malzemedeki basılı resimle tam olarak hizalandıran Yön Hizalama (Axis Alignment) için bir referans işaretidir. ARMS’ı kullanmak için Graphtec tarafından belirtilen işaretlerin baskıda yer alması gereklidir.

1. Otomatik Algılama Ayarı (Auto Sensitivity Adjust) (*3)

Arms 2

Poza tanıma sensörünün hassaslığı, malzeme üzerindeki poza işaretlerinin yansıma seviyesini ölçerek otomatik olarak algılar ve ayarlanır. Poza işaretinin rengi arka plana karşı makul bir kontrasta sahip olduğunda algılanabilir. Örneğin, renkli bir arka plan üzerinde beyaz bir işaret tespit edilebilir.

2. Akıllı Tarama Modu ISM (Intelligent Scan Mode) (*3)

Arms 3

Akıllı Taram Modu (ISM), uyumlu malzeme çeşitliliğini artıran yeni bir tarama algoritması içerir. Akıllı Taram Modu (ISM), poza işareti tarama başarısını artırır ve ayrıca fırçalanmış alüminyum veya parlak lamine malzemeler gibi dokulu ortamlarda poza işaretini daha rahat algılayabilir.

3. Bölgesel Alan Hesaplaması (Segment Area Compensation)

Arms 4

Her bölge için 4 nokta ekseni hizalaması yapılır. Bu, tüm grafik için besleme yönünün ortasındaki işareti okumak ve ardından tüm grafiği keserek gerçekleştirilir, uzunlamasına BasKes uygulamaları için yüksek hassasiyetli hizalama sağlar. Benzer uygulamalar Graphtec yazılımı kullanılarak konfigüre edilebilir.

Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Cutting Master 3, Cutting Master 2, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus, Graphtec Studio, Plotter Kontrol Cihazı

4. Bölgesel Alan Hesaplaması Sıralı Mod (Segment Area Compensation Sequential Mode)

Arms 5

Her ayrı bölge için 4 nokta ekseni hizalaması yapılır. Bu, besleme yönünün ortasındaki işareti okumakla gerçekleştirilir ve daha sonra, her kesit alan üzerinde kontur kesme işlemi sırayla gerçekleştirilir. Medya hareketi, kesilen küçük alanla sınırlıdır, daha ağır malzemeler veya çok net hassasiyet gerektiren malzemelerinde, uzunlamasına BasKes uygulamaları için yüksek hassasiyetli hizalama sağlar. Bu tür işlerde Graphtec yazılımı kullanılarak konfigüre edilebilir

Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Cutting Master 3, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus, Graphtec Studio

5. Otomatik Poza Tanımı (Auto Mark Detection) (ver.1)

Arms 6

Poza işareti, arama alanında, otomatik olarak taranarak algılanır; bu özellik, sensörün elle pozanın üzerine veya yakın konumuna taşınması gerekliliğini ortadan kaldırır. Böylece poza arama ve tanıma işlemini iyileştirir.

6. Otomatik Poza Tanımı (Auto Mark Detection) (ver.2)

Arms 7

İlk poza işareti, başlangıç (orjin) noktasından gelen negatif alanı içeren geniş bir arama alanında otomatik olarak algılanır; bu sensörün elle poza konumuna yakın bir yere taşınması gerekliliğini ortadan kaldırır. Kayıt işareti arama ve tanıma işlemini iyileştirir.

8. Çoklu Poza Hesaplaması (Multiple-Mark Compensation)

Arms 8

Tasarım, RIP yazılımı kullanılarak matris kopyalama koşuluyla basıldığında, her kopya için poza tanıma ve kontur kesim eylemi tekrarlanır. BaskKes uygulamaları için verimliliği önemli ölçüde artırır. Bu tür işlemler, Graphtec yazılımı kullanılarak konfigüre edilebilir. Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Cutting Master 3, Cutting Master 2, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus, Graphtec Studio

9. ARMS Kontrol Komutları Desteklenir (Supports ARMS control commands)

Otomatik poza tanıma sistemini (ARMS) kontrol etmek için özel komutlar desteklenmektedir. ARMS parametre ayarları, direk PC de yazılım kullanılarak ayarlanabilir. Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Cutting Master 3, Cutting Master 2, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus, Graphtec Studio, Plotter Kontrol Cihazı

10. Genişletilmiş Verimli Malzeme Kesim Alanı (Expanded Effective Cutting Area)

Arms 11

ARMS 4 yada önceki versiyonlarında, kesim alanı sadece poza işaretlerinin içindeydi. Fakay yeni ARMS 5 ile, artık, pozalar işlerin içinede konarak, pozaların dışında da kesim yapılır. Böylece malzemenin her yerinden faydalanır. Üretimde tam verimlilik sağlanır.

11. Kısaltılmış Poza Okuma Zamanı (Reduce Mark Detection Time)

Arms 9

Poza tarama sırası, poza algılama süresini önemli ölçüde azaltmak için değiştirilmiştir. Bu işlev, ARMS 5.0 veya sonraki sürümlerinde kullanılabilir.

12. Poza Tanımalı İşlerin Kopyalanması (ARMS Copy)

Arms 12

Veriler ilk kez gönderildikten sonra, PC olmadan da birden çok kez kopyalanabilir ve kesimler alınabilir. Özellikle, BasKes uygulamalarının iş verimliliğini artar.

13. İlk Poza ile Yön Hizalama (Axis Alignment by The First Mark)

Arms 15

Veriler ilk kez gönderildikten sonra, PC olmadan birden çok kez kopyalanabilir. FCX2000’de bulunan ARMS 6.0’da, ilk dört işaret, ilk sayfada ve sonraki sayfalardaki yalnızca ilk poza üzerinde taranır. Bu, algılama süresini kısaltarak verimliliği artırır. Bu özellikler Graphtec yazılımı kullanılarak konfigüre edilebilir. Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus

14. Sensör Okumada Malzeme Düzlemesi  (Hood of Sensor – Media Holder)

Arms 10

Düz olmayan malzemelerde pozaların okunma güçlüğünü ve parlayan dengesi ışıklı ortamlarda pozanın rahat okunması için, isteğe bağlı olarak otomatik inip kalkan poza koruma ve malzeme düzleştirme mekanizması bulunur. Böylece tüm pozalar hatasız okunur.

15. Tersten Poza Okuma Reverse Side Processing by using ARMS)

Arms 16

Baskılı malzemelerin kesilmesi ve katlanması, malzemenin arka (ters) tarafında bile mümkündür. Böylece, baskı yapılmış dış yüzeyde herhangi bir çizik veya hasar oluşmasını önler. FCX2000’de bulunan ARMS 6.0’da, Graphtec yazılımı kullanıldığında işlem çok basittir. Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus

16. Standart Poza İşaretlerini Tanır   (Supported the Standard Crop Marks)

Arms 13

Eksen hizalaması, kesim için basılan endüstri standardında poza  işareti kullanılarak gerçekleştirilebilir. Graphtec yazılımı ile özel işaretler eklemek gerekmez. Japonca tipini FC2250 serisi ve FCX2000 serisinde desteklenmektedir. FCX2000 ayrıca Roma türünü de desteklemektedir. FCX2000’de bulunan ARMS 6.0’da, Adobe Illustrator ile birlikte kullanıldığında poza işareti bilgisi Cutting Master 4 (* 4) yazılımına girildiğinde işlem çok basittir.

17.  Negatif Ters Renk Pozaları Tanır  (Supported Reversed Color mark)

Arms 14

Poza işaret sensör duyarlılığı, malzemenin yansıma seviyesinin ölçülmesi ile otomatik olarak ayarlanır. Poza işaretinin rengi arka plana karşı makul bir kontrasta sahip olduğunda algılanabilir. Örneğin, poza, renkli arka plan üzerinde, fırçalanmış alüminyum gibi dokulu bir ortama veya parlak lamine edilmiş bir ortama beyaz bir işaretle tespit edilebilir. Graphtec yazılımı kullanıldığında, ters renk işareti kolayca oluşturulabilir.  Destekleyen yazılımlar: Cutting Master 4, Graphtec Pro Studio / Graphtec Pro Studio Plus

(*3) Kötü malzeme yüzeyinden veya kötü baskı kalitesinden dolayı, poza işaretini algılamayabilir.

(*4) Sadece FCX2000 için.

Kesim plotterinin modeline göre mevcut özellikler :

Otomatik Poza Tanıma Sisteminin (ARMS) işlevi modele ve duruma göre değişir. Lütfen aşağıdaki listeye bakın.

İşlev Kesme plotteri :  FC8600 – FC8000 – CE6000 / CE6000Plus – CE5000 – FC2250 – FC4500 – FCX2000

1. Otomatik hassasiyet ayarı X X X – – X X

2. ISM (Akıllı Tarama Modu) X (*)

(Bellenim sürümü 2.10 veya üzeri) – – – – – X

3. Bölge alan kompanzasyonu X X X X X X X

4. Bölgesel alan kompanzasyonu (sıralı mod) X (*)

(Bellenim sürümü 2.10 veya üstü) – – – – – –

5. Otomatik poza algılama (ver. 1) – X (*)

(Bellenim sürümü 3.00 veya üstü) – X (*)

(Yazılım 3.80 sürümüne veya 5.00 – 6.10 sürümüne) X X –

6. Otomatik işaret algılama (sürüm 2) X X (*)

(Bellenim sürümü 3.01 veya üstü) X X (*)

(Bellenim sürümü 3.90 – 4.90 veya sürüm 6.20 veya sonrası) – – X

7. 4 işaret (4-noktalı eksen hizalaması) X X X X X X X

8. Çoklu işaret telafisi (Matrix kopya) X X X X X X X

9. ARMS için komut X X X X X X X

10. Genişletilmiş etkili kesme alanı X – X – – – X

11. İşareti algılama süresini azaltın X – X – – – X

12. ARMS kopya X – X – – X X

13. İlk işaretin eksen hizalaması – – – – – – X

14. Sensörün başlığı X X X – X – X

15. ARMS kullanarak ters taraf işleme (* 1) – – – – – X X

16. Kırpma işaretleri (* 2) – – – – X – X

17. Ters renk işareti X X X – – – X

(*) X: Var.

(*) Bu fonksiyon kesici belirtilen üretici yazılımı olduğunda desteklenir.

(* 1) Cutting Master 4, Graphtec Pro Studio veya Graphtec Pro Studio Plus bu işlevi yalnızca FCX2000 ile kontrol edebilir.

(* 2) Roma tipi FCX2000 ile kullanılabilir. Cutting Master 4 bu işlevi yalnızca FCX2000 ile kontrol edebilir.

Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.